Houby & podhoubí
Mechária jsou kouzelná už na první pohled. A co teprve když začně uvnitř čarovat matka příroda... Máte pocit, že vám mechárium plesniví? Naše mechária neplesniví - zdravý ekosystém nemá k plísni důvod. S největší pravděpodobností je "to bílé" jen podhoubí...
Podhoubí
Pokud se vám na substrátu nebo mechu objeví drobná krupička nebo bílý až šedý povlak, nelekejte se. Jedná se o neškodné podhoubí, které se v uzavřených ekosystémech přirozeně objevuje, aby pomohlo udržet tolik potřebnou rovnováhu pro jeho správné fungování. Nejlépe ho poznáte po čichu - voní po žampionéch.
Někteří z vás se na nás obrací s žádostí o výměnu, "opravu", apod. Mechárium je živý soběstačný ekosystém, který má potenciál žít věčně a toto je jen jednou z mnoha jeho přirozených součástí. A je potřeba se s tím vyrovnat.
Každá živá bytost má své procesy nastolování rovnováhy ve svém ekosystému (jen máme místo skleněné nádoby tělo). Představte si, že se člověk zraní a tělo jako reakci na krizovou situaci vytvoří nevzhledný strup, aby ránu zacelilo a zachránilo nás před vykrvácením. Je to proces, který není ani hezký ani příjemný, ale zachrání nám život. Kdybychom chtěli neustále mít vše "hezké" a strup neustále odstraňovali, soběstačnost by se nikdy nemohla projevit a nikdy by se nenastolila rovnováha (obnova tkáně).
Pokud necháme přírodu dělat to, co umí nejlépe, vše funguje správně.
Příroda ví, proč to dělá. Není to plíseň (ta vzniká rozkladem shnilého, mrtvého a nepříjemně páchne po hnilobě) a tak bychom v ideálním případě neměli zasahovat do těchto přirozených procesů. Nevíme, co může nastat, pokud budeme přírodu v jejím moudrém konání omezovat...
Někdy se podhoubí objevuje opakovaně, v letních vedrech a v topné sezóně. Dopředu se nepozná, kdy a kde se objeví. Z jedné bedýnky stejného substrátu, mechu a rostlin se objeví podhoubí třeba jen v jednom z nich. Obvykle máme v obchodě několik stovek mechárií a těch, ve kerých je podhoubí by se dalo spočítat na prstech jedné ruky.
Někde se podhoubí rozmohlo opravdu hodně, ale nikdy nám žádný ekosystém nezahubilo. Právě naopak. Vždy z něj pak vyrostly houby a rostliny prospívaly. Ovšem rozhodnutí je nakonec na vás. Můžete ho zkusit omezovat a redukovat např. stíráním štětcem. Podhoubí nemá rádo, když ho takhle "rozetřete" a často po pár takových zákrocích vymizí. Otázkou však je, zda je to vhodné a žádoucí... Pokud se rozhodnete přírodě vzdorovat, převezměte za to tedy zodpovědnost a pusťte se do experimentování. A dejte nám pak vědět, co jste poznali.
Houby
Další krásnou přirozeností mechárií je možnost výskytu houbiček. Zdokumentované máme četné případy bílých i žlutých kloboukových hub různé velikosti a nejrůznějšího počtu. Někdy je sama, jindy se tlačí ven hned 7 za sebou. Opět ničemu neškodí, naopak jsou krásné.
Ale pokud je v mecháriu nechcete, vytrhněte je co nejdříve po vyrašení. Dokážou se totiž velice rychle zvětšit, otevřít a vyprášit, tedy rozmnožit se svými výtrusy. Ovšem pokud necháte přírodu, aby vše zařídila sama, rozloží se a poslouží jako hnojivo pro vaše rostlinky. A zašpiněné sklo se dá otřít i bez zásahu do ekosystému.
Doslov
Sami tímto fascinujícím mechovým světem bloudíme teprve pár let a stále objevujeme nové a neznámé, hledáme příčiny a souvislosti. Jsme jenom lidé, chybujeme a z našich chyb se učíme. Sbíráme na této neprošlapané cestě zkušenosti a uplatňujeme je v každodenní praxi. Díky tomu dnes máte možnost mít doma kousek divočiny.
Za fotky děkujeme našim zákazníkům.